Czym jest Bluetooth wie chyba każdy użytkownik telefonu komórkowego. Ale już nie każdy zdaje sobie sprawę, że jego zastosowanie może wykraczać daleko poza bezprzewodową słuchawkę.

Wprowadzony w 2010 roku nowy standard - Bluetooth 4.0 oferuje niezmiernie istotną zmianę - niski pobór prądu. Oznacza to, że standardowa bateria (taka, którą stosuje się w zegarkach) może wystarczyć na lata pracy.

Jakie to może mieć implikacje dla medycyny? 

Wyobraźmy sobie np. oddział intensywnej terapii, którego pacjenci nie są poprzypinani metrami kabli do urządzeń moniturujących. Zamiast tego mają mały bluetoothowy czujnik. Nikt nie potyka się o przewody, transport pacjenta jest znacznie łatwiejszy, nie mówiąc o zmniejszeniu ryzyka infekcji bakteriami znajdującymi się na kablach.

Pojawienie się iPhone'a 4S, który jako pierwszy smartfon zaadoptował nową technologię otwiera ogromny rynek - dla tzw. body computing.

iphone-4s3-300x286
iphone-4s3-300x286

IMS szacuje, że do końca 2012 roku pojawi się ponad 370 milionów urządzeń medycznych bazujących na Bluetooth 4.0, które będziemy mogli używać w warunkach domowych np. do monitorowania swojego ciśnienie, wagi, tętna, temperatury ciała, czy poziomu glukozy.

Kilka firm opracowało już chipy zgodne z nową specyfikacją. W czerwcu tego roku pojawił się na rynku pierwszy pas do monitorowania pracy serca wykorzystujący układ zgodny z Bluetooth 4.0

bluetooth_heart_monitor02-300x139
bluetooth_heart_monitor02-300x139

Jeśli prognozy się potwierdzą i tego typu urządzenia staną się naprawdę popularne, będzie to miało ogromny wpływ na leczenie, compliance i w efekcie nasze zdrowie.

Na podstawie:

Felasfa Wodojo, Bluetooth 4.0 is admitted to the hospital - Potential to revelutionize health care devices.

Brian Edwards, Apple iPhone 4S first consumer smartphone to offer Bluetooth 4.0, paving way for mobile health devices.

Comment