Headache1
Headache1

Pamiętacie HALLa z Odysei Kosmicznej 2001 – komputer, z którym można było porozmawiać jak z prawdziwym człowiekiem?

Czasami wizje futurologów znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Mamy rok 2011 i świat poznaje Siri – inteligentnego asystenta, albo asystentkę (w USA Siri jest kobietą, w Wielkiej Brytanii i Francji - mężczyzną), który umożliwia zupełnie nowy sposób interakcji z iPhonem.

Siri znajdzie dla Ciebie stolik w restauracji, sprawdzi Twój kalendarz, umówi Cię na spotkanie, wyśle SMS, nastawi budzik a nawet odpowie na osobiste pytania. Prawie jak człowiek. Na stronie Apple czytamy: "Rozmawiaj z Siri używając naturalnego języka. Siri zrozumie co powiedziałeś, zorientuje się, co miałeś na myśli i odpowie na twoje pytanie." i to nawet wtedy, gdy wymaga to myślenia kontekstowego. Jeśli zapytasz się np. czy masz wziąć ze sobą parasol, Siri zrozumie, że pytasz o pogodę. Sprawdzi prognozę i odpowie, że "lepiej weź, bo będzie padało". Nawiasem mówiąc ciekawe czy Siri przeszłaby test Turinga?

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=rNsrl86inpo]

Póki co funkcjonalność Siri ograniczona jest do kilku aplikacji, ale w momencie, gdy technologia zostanie udostępniona developerom należy się spodziewać prawdziwego zalewu programów, z którymi będzie można porozmawiać. Również na temat własnego zdrowia. Nawet obecna wersja Siri posiada pewną wiedzę medyczną. Sprawdziła to redakcja MobiHealthNews.

Okazało się, że Siri potrafi znaleźć najbliższy szpital, podać numer ICD-9 dla niewydolności serca, przedstawić definicję hipoglikemii, przypomnieć o najbliższej wizycie u lekarza i o wzięciu lekarstwa w porze lunchu, a także o codziennych ćwiczeniach. Doradzi również, jak zrzucić zbędne kilogramy i sprawdzi, ile kalorii znajduje się w puszce coli.

Siri na razie nie zastąpi lekarza, ani nie postawi diagnozy. Na pytanie "Dlaczego boli mnie głowa?", odpowiada, że nie wie i odsyła do pracowników GeniusBar. Ale są również sytuacje, w których wykazuje się medyczną świadomością: zapytana "Gdzie mogę zdobyć narkotyki?" odpowiada przytomnie: "Znalazłam w pobliżu dwie poradnie odwykowe."

siri_weird_verge5
siri_weird_verge5

źródło:

http://mobihealthnews.com/13860/siri-iphones-new-personal-health-assistant/

http://macwyznawca.pl/mac/files/siri-humor-1.html

Comment