Smartfony towarzyszą i ułatwiają nam życie na każdym kroku. Skoro mogą być naszym przewodnikiem, doradcą, stylistą, szefem kuchni, dlaczego nie mogą być lekarzem?

Wierzysz, że nowe technologie umożliwią diagnozowanie raka skóry za pomocą telefonu komórkowego? Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, poniższe fakty je rozwieją.

Dermatologia jest specjalnością, która może wyjątkowo efektywnie wykorzystać telemedycynę. Rozwój teledermatologii umożliwia przesyłanie obrazów w odpowiedniej jakości, co jest kluczowe w tej dziedzinie medycyny. Aplikacji dermatologicznych powstaje coraz więcej - adresowanych zarówno do pacjentów, jak i do lekarzy.

iPhone narzędziem diagnostycznym dla dermatologa

Dzięki aplikacji Handyscope oraz specjalnej nakładce na obiektyw iPhone’a, telefon zmienia się w dermatoskop. Coraz więcej lekarzy w swoich gabinetach używa tego rozwiązania w celu zdiagnozowania zmian skórnych. Bardzo dobra rozdzielczość zdjęcia ułatwia ocenę, czy zmiana ma podłoże nowotworowe. Rezultaty badania można natychmiast przedstawić pacjentowi. Każde zdjęcie opatrzone jest datą i godziną wykonania. Ponadto można dodać dane pacjenta oraz swoje uwagi. Dodatkowo, dzięki platformie FotoFinder Hub, istnieje możliwość przesyłania zdjęć innym lekarzom w celu konsultacji.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=Ew3_Lzd-Chc&w=560&h=315]

Zdalna konsultacja

Dzięki telemedycynie możliwe jest zdiagnozowanie niepokojących znamion bez wychodzenia z domu. Ciekawym przykładem takiego rozwiązania jest serwis iDoc24. Po ściągnięciu aplikacji na iPhone’a lub wypełnieniu internetowego formularza, przesyłamy zdjęcie znamienia. W przeciągu 24 godzin nasz przypadek zostanie zdiagnozowany przez zespół dermatologów. Każda diagnoza kosztuje 20 euro. Ten elektroniczny dermatolog zaczął funkcjonować w 2009 roku w Szwecji. Aktualnie z sukcesem działa na terenie całej Unii Europejskiej.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=04ThvOTAtLc&w=420&h=315]

Inną interesującą aplikacją pozwalającą na wykrycie wczesnego stadium raka skóry jest UMSkinCheck stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Michigan. Całkowicie darmowa aplikacja do badania wykorzystuje wbudowany w iPhone'a aparat fotograficzny. Pozwala ona na dokonanie kontrolnego badania bez udziału lekarza.

Jeśli znajdziemy na naszej skórze dziwne zmiany, wystarczy uruchomić aplikację i postępować zgodnie z poleceniami. By przeprowadzić badanie, trzeba wykonać zdjęcia całego ciała. W ten sposób tworzy się baza zdjęć skóry danej osoby, którą aplikacja porównuje z fotografiami różnych rodzajów zmian nowotworowych. Użytkownik ma również dostęp do informacyjnych filmów, literatury oraz kalkulatora określającego ryzyko zachorowania na czerniaka. Jeżeli znamię zacznie się zmieniać lub powiększać zdjęcie może zostać przesłane do konsultacji dermatologicznej w celu określenia konieczności wykonania biopsji. Aplikacja, dodatkowo, mniej uważnym, przypomina o konieczności wykonania kontrolnego badania.

Aplikacja UMSkinCheck
Aplikacja UMSkinCheck
Aplikacja UMSkinCheck
Aplikacja UMSkinCheck

Narzędzia stosowane w dziedzinie e-zdrowia wzbudzają wiele kontrowersji, chociażby ze względu na wątpliwości związane z prywatności danych i historią chorób pacjentów. Jednak niewątpliwie są to niezwykle pomocne innowacje, które pomagają w utrzymaniu zdrowia, a nawet - dzięki wczesnej diagnozie - mogą uratować życie.

Comment