ADDIE, SAM czy Action Mapping – 3 modele instructional design

ADDIE, SAM czy Action Mapping – 3 modele instructional design

Jak uczyć, żeby rzeczywiście przekazać konkretną wiedzę oraz umiejętności? To pytanie, z którym trzeba się zmierzyć, przygotowując program e-szkoleniowy. W końcu nie chodzi o to, żeby stworzyć „jakiś” e-kurs do „odhaczenia”, ale narzędzie, które realne pozwoli opanować określone zagadnienia i sprawi, że proces nauki będzie wciągający, efektywny i po prostu przyjemny. W tym celu stosuje się różne modele instructional design. Dowiedz się, na czym polegają metody ADDIE, SAM i Action Mapping oraz kiedy się je wykorzystuje.

Wdrożenie e-learningu w firmie w 8 krokach

Wdrożenie e-learningu w firmie w 8 krokach

Twoi pracownicy potrzebują szkoleń – to nie ulega żadnej wątpliwości. Są potrzebne zarówno na początku, kiedy wdrażają się w specyfikę działania firmy, jak i później – aby wzmacniali swoje kompetencje i zyskiwali motywację do działania. Do tej pory korzystałeś jedynie ze szkoleń stacjonarnych? Teraz bardziej niż kiedykolwiek jest dobry moment na wdrożenie e-learningu. To znacznie ekonomiczniejsze, a przede wszystkim efektywniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w dobie pandemii. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

Jakie możliwości daje e-learning w pracy zdalnej?

Jakie możliwości daje e-learning w pracy zdalnej?

Jeszcze jakiś czas temu praca w trybie zdalna była dodatkową korzyścią. Dziś stała się codziennością przez pandemię. I chociaż dla wielu pracowników to poważne wyzwanie, ten tryb pracy ma swoje zalety. Czy wiesz, że aż 30% specjalistów w USA deklaruje, że jeśli po pandemii nie będą mogli pracować zdalnie, zmienią firmę? Dlatego do pracy z domu warto podejść nie tylko jak do rozwiązania tymczasowego. Lepiej już teraz wykorzystać potencjał, jaki za sobą niesie. W trybie home office można też prowadzić szkolenia. Jakie możliwości daje e-learning przy pracy zdalnej? Zobacz!

LXP, czyli Netflix dla e-learningu

LXP, czyli Netflix dla e-learningu

Kilka lat temu Netflix i inne platformy streamingowe zmieniły sposób, w jaki ogląda się filmy i seriale. Za co świat pokochał te usługi? Za to, że dają pełną swobodę wyboru. Oglądasz to, co chcesz, kiedy chcesz i… zwykle bez czekania na kolejny odcinek. A co powiesz na „Netflix dla e-learningu”? Właśnie tak często określa się LXP. Co to jest i czym różni się od LMS? Sprawdź!

Kursy e-learningowe o drzewiastej strukturze: co to jest i dlaczego warto?

Kursy e-learningowe o drzewiastej strukturze: co to jest i dlaczego warto?

Życie to sztuka wyboru – to hasło, choć banalne, dobrze oddaje istotę codzienności. Każdego dnia stajesz przed jakimś wyzwaniem, musisz podjąć decyzję, a ona ma swoje konsekwencje. Bez względu na to, czy są one pozytywne, czy negatywne, uczą Cię czegoś na przyszłość. A co, gdyby ten mechanizm wykorzystać przy tworzeniu scenariusza kursu e-learningowego? Dowiedz się więcej o tzw. branched scenarios i zobacz, w jaki sposób można je wykorzystać.

Platformy e-learningowe: jak wykorzystać zalety e-learningu?

Platformy e-learningowe: jak wykorzystać zalety e-learningu?

Chcesz skutecznie wdrożyć do pracy nowego członka zespołu? Zależy Ci na tym, aby efektywnie przeszkolić pracowników z zakresu nowych produktów w ofercie? A może chcesz się podzielić wiedzą branżową ze swoimi klientami? Wszystkie te zadania (i znacznie więcej) możesz zrealizować przy pomocy platformy e-learningowej dopasowanej do Twoich potrzeb. Dlaczego warto i jak w pełni wykorzystać potencjał e-learningu? Zobacz.

6 sposobów na zwiększenie efektywności zdalnej nauki

6 sposobów na zwiększenie efektywności zdalnej nauki

Zdalna nauka, która do tej pory była głównie domeną świata biznesu, dziś trafiła również do polskich szkół, i to zupełnie niepodziewanie. Dlatego zarówno nauczyciele, jak i uczniowie stanęli przed POTĘŻNYM wyzwaniem. Takim, na które nikt nie był przygotowany. Jednak ten chaos można opanować. Jak? Oto kilka naszych sposobów na zwiększenie efektywności e-nauczania.

10 przydatnych narzędzi do e-learningu w czasie koronawirusa

10 przydatnych narzędzi do e-learningu w czasie koronawirusa

E-learning już od kilku lat coraz śmielszym krokiem wkracza nie tylko do świata biznesu, ale również edukacji szkolnej oraz uniwersyteckiej. Jednak w obecnej sytuacji staje się nie tylko innowacyjnym udogodnieniem, ale koniecznością, zwłaszcza że na powrót do standardowych lekcji w szkołach przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pojawia się więc pytanie: w jaki sposób prowadzić zdalną naukę? Oto kilka narzędzi, które może wykorzystać nauczyciel w swojej pracy.

Najważniejsze trendy w e-learningu w 2020 roku

Rynek e-learningu rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie, a eksperci przewidują, że do 2025 roku osiągnie globalnie wartość 325 miliardów dolarów. Popularność e-szkoleń rośnie również w Polsce – jesteśmy na 5. miejscu na świecie pod względem skali ich wykorzystania w organizacjach. Jednocześnie zmieniają się trendy związane ze sposobem tworzenia e-kursów i wykorzystywana do zarządzania nimi technologia. Co zatem jest i będzie na topie w 2020 roku? Oto przegląd najważniejszych trendów.

Jeszcze LMS czy już LXP?

Jak zapewne wiesz, nowoczesne kursy e-learningowe to znacznie więcej niż prezentacja w PowerPoincie czy kilka pojedynczych modułów z materiałami dydaktycznymi. To zorganizowany system nauczania, w którym każdy z kursantów ma wytyczoną z góry ścieżkę edukacyjną, która prowadzi go do osiągnięcia konkretnych celów. Narzędziem, które służy zarówno do obsługi takiego szkolenia przez kursanta, jak i zarządzaniem całym procesem dydaktycznym jest platforma LMS.

Jednak w ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć, że już w niedalekiej przyszłości LMS zostanie wyparty przez LXP (Learning Experience Platform). Na czym polega różnica? LXP jeszcze lepiej wspiera ideę adaptive learning, co oznacza, że szkolenie efektywniej dopasowuje się do potrzeb edukacyjnych każdego użytkownika. Platformy LXP mają być również bardziej podatne na „customizację” pod potrzeby konkretnego klienta, co jest plusem dla projektantów e-szkoleń. 

Czy to jednak oznacza, że LXP zupełnie wyprze LMS? Raczej nie. Wystarczy spojrzeć na „rywalizację” między xAPI i SCORM, o której już pisaliśmy tutaj. Oba standardy znajdują swoje miejsce w świecie e-learningu. Jednak rzeczywiście można się spodziewać, że w tym roku popularność LXP zacznie wzrastać.

Jeszcze większa rola „Big Data”

Choć nowoczesny e-learning kładzie ogromny nacisk na personalizację doświadczenia i dopasowanie kursów do specyficznych potrzeb każdego użytkownika, jednocześnie coraz większą rolę odgrywa pojęcie „Big Data”. Chodzi o duże zbiory danych, które w kontekście e-learningu dostarczają informacji m.in. o zachowaniach kursantów w trakcie korzystania ze szkolenia, ich preferencjach, ale i efektywności kursów. Twarde dane, zebrane od ogromnej liczby użytkowników są najlepszym drogowskazem dla twórców szkoleń oraz platform LMS – wskazują, jak powinny one ewoluować, aby jeszcze lepiej spełniały swoją rolę w nowoczesnych organizacjach.

Sztuczna inteligencja

AI, a więc sztuczna inteligencja, jest coraz chętniej i częściej wykorzystywana w świecie e-learningu już od jakiegoś czasu. Mowa o niej zwłaszcza w kontekście wspomnianego już adaptive learning. A jak to działa w praktyce? Wykorzystanie technologii AI w systemie szkoleniowym zwiększa interaktywność kursów (na fali są rozmaite chatboty, z którymi kursant może „porozmawiać” w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, oraz symulatory – z nimi można przeprowadzić bardzo realistyczne ćwiczenia praktyczne, np. rozmowę z trudnym klientem czy prezentację produktu). Sprawia również, że e-kurs dynamicznie dostosowuje się do zachowań i oczekiwań ucznia – podsuwając mu materiały zgodne z jego zainteresowaniami / potrzebami edukacyjnymi. W efekcie AI może przyspieszyć proces zdobywania nowej wiedzy, ale i pomóc ją równie efektywnie pogłębić. O zaletach AI w edukacji możesz przeczytać tutaj.

Więcej UGC

UGC, czyli User Generated Content to m.in. rozmaite materiały do nauki, które przygotowują sami kursanci. Taka możliwość jest dostępna m.in. w Kogidu, gdzie użytkownicy mogą samodzielnie dodawać artykuły powiązane z tematem szkolenia (zyskując za to bonusowe punkty w systemie grywalizacji).

Skąd popularność tego rozwiązania? Przede wszystkim dlatego, że rozwijają się platformy szkoleniowe, na których kursanci mogą ze sobą wchodzić w interakcję. A dyskusja rodzi chęć wymieniania się informacjami. Po drugie zaś, możliwość współtworzenia e-kursu podnosi motywację i zaangażowanie.

Ale uwaga! Zwiększenie ilości UGC na platformie powinno się odbyć pod kontrolą – tak, żeby nadmiar przesłanych przez użytkowników danych nie wprowadził niepotrzebnego chaosu w proces uczenia się.

Mobile learning

Mobile learning, nazywany też m-learningiem jest znany od dobrych kilku lat. Jednak do tej pory był popularny głównie wśród uczących się języków obcych (by wspomnieć popularną aplikację DuoLingo). Teraz jest coraz częściej wykorzystywany w strategiach szkoleniowych wdrażanych w świecie biznesu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: dziś to smartfon, a nie PC czy laptop jest dla większości osób „centrum dowodzenia światem”. To na telefonie przegląda się pocztę, wiadomości, a nawet robi się zakupy on-line. Wygodniejsze jest również przejście przez kolejny moduł lekcyjny – np. w przerwie na kawę czy w autobusie, w drodze do pracy.

Dlatego można się spodziewać, że przybędzie aplikacji m-learningowych, a także responsywnych platform, a zatem pozwalających korzystać ze szkolenia w środowisku smartfona, tabletu, jak i komputera.

Jeszcze więcej imersji (VR, AR etc.)

Rok 2020 będzie należał również do technologii VR i AR w e-learningu. Mowa o wirtualnej oraz „wzbogaconej” rzeczywistości, a zatem szkoleniach, które polegają na bardzo realistycznych symulacjach praktycznych. W ich trakcie użytkownik całkowicie przenosi się do kursowego „uniwersum” i może ćwiczyć w realistycznym środowisku. Już teraz takie technologie są wykorzystywane np. w trakcie szkoleń BHP czy jako element on-boardingu (wirtualna wycieczka po siedzibie firmy). A jak zostaną zastosowane w niedalekiej przyszłości? Warto to obserwować!

Microlearning i krótkie filmy instruktażowe

W świecie, w którym dominuje nieustanny pośpiech coraz trudniej o to, by skupić uwagę na dłużej niż kilka minut. Twórcy nowoczesnych e-kursów rozumieją to. Dlatego dynamicznie rozwija się microlearning. Chodzi o krótkie, maksymalnie kilkunastominutowe lekcje poświęcone jednemu, krótkiemu zagadnieniu. Takie, przez które można przejść w oczekiwaniu na kolejne spotkanie, w drodze do biura czy na przerwie. Ta metoda znajduje coraz szersze zastosowanie.

Powiązany z nią jest trend do tworzenia materiałów szkoleniowych w formie krótkich filmów instruktażowych. Nie ma co kryć: żyjemy w świecie, w którym czytanie jest czynnością elitarną. Poza tym film pozwala zwizualizować kluczowe kwestie, co ułatwia szybsze zrozumienie informacji. Dlatego materiały video są już teraz często wykorzystywane w microlearningu (i nie tylko), a ich popularność jeszcze wzrośnie.

Czy te przewidywania ekspertów się sprawdzą? Czas pokaże. Pewne jest jedno: technologie stosowane w e-learningu zmieniają się niesamowicie dynamicznie. A jeśli chcesz być z nimi na bieżąco i sięgnąć po rozwiązanie, które pozwoli Ci w nowoczesny sposób szkolić pracowników – śmiało skontaktuj się z nami. Wspólnie je znajdziemy!

Źródła:

https://elearningindustry.com/top-elearning-trends-to-expect-2020 

https://financesonline.com/elearning-trends/

Co to jest instructional design?

Co to jest instructional design?

Tworzenie szkoleń e-learningowych ma dwie strony. Jedną jest strona techniczna – związana m.in. ze standardem, w jakim będzie działała platforma. Ale przecież e-kursy to znacznie więcej niż technologia. Program szkoleniowy musi być stworzony tak, aby pomógł zrealizować cele zarówno przyświecające inwestującym w system nauki, jak i (przede wszystkim) użytkownikom. I na tym polu kluczową rolę odgrywa instructional design.

Jak przekonać pracownika do e-learningu?

Jak przekonać pracownika do e-learningu?

Zdarzyło Ci się w szkole wagarować? Zasypiałeś na lekcjach? A jak podchodzisz do nauki w dorosłym życiu, gdy musisz przyswoić informacje potrzebne Ci w pracy? Niby wiesz, że będą Ci potrzebne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Ale nadal często zdarza się, że na myśl o tym, iż „trzeba przerobić” szkolenie e-learningowe, wiele osób załamuje ręce. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić?

Najlepsza platforma do szkoleń online - programy do tworzenia kursów e-learningowych

Najlepsza platforma do szkoleń online - programy do tworzenia kursów e-learningowych

Korzystasz z e-learningu w swojej firmie? Jeśli tak, zapewne wiesz, że potrzebna jest specjalna platforma, która umożliwi zarządzanie szkoleniami. Tę rolę pełni np. Kogidu. A co z tworzeniem e-kursów? Są jeszcze tacy, którzy pozostali w świecie starego, dobrego (?) PowerPointa. Jednak istnieje wiele innych, znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi, które możesz wykorzystać, przygotowując swoje szkolenie. Który program wybrać? Oto lista tych, które są warte uwagi.

Czy boty zastąpią nauczycieli?

Czy boty zastąpią nauczycieli?

AI, czyli sztuczna inteligencja, to już nie sen twórców filmów science-fiction, ale otaczająca nas na co dzień rzeczywistość. Choć możesz sobie z tego nie zdawać sprawy, korzystasz z niej w wielu sytuacjach – choćby „rozmawiając” z dostępnym już po polsku Asystentem Google. A to dopiero początek możliwości, jakie niesie za sobą technologia AI. Zobacz, jak może odmienić rynek edukacji. Czy już wkrótce nauczyciele przestaną być w ogóle potrzebni?

Czy xAPI zastąpi SCORM?

Czy xAPI zastąpi SCORM?

Tworzysz szkolenia e-learningowe? Bardzo prawdopodobne jest, że korzystasz w tym celu ze standardu SCORM. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że w niedługiej przyszłości zostanie on wyparty przez xAPI. To nowy standard, który otwiera zarówno przed twórcami kursów, jak i ich odbiorcami niemal nieograniczone możliwości. Zobacz, co to jest xAPI i w jaki sposób można wykorzystać tę technologię w e-learningu.

Adaptive e-learning. Moda czy rewolucja?

Adaptive e-learning. Moda czy rewolucja?

Jeśli interesujesz się tematyką związaną z e-learningiem, z tym pojęciem zetknąłeś się niejednokrotnie zwłaszcza w ostatnich latach. Zastanawiasz się, co to jest adaptive e-learning i czy za kolejnym dobrze brzmiącym terminem kryje się coś więcej niż chwyt marketingowy? Uspokajamy: sztuczna inteligencja w edukacji może odegrać fundamentalną rolę – o ile zostanie odpowiednio wdrożona. Jak i po co? Czytaj dalej!

5 zalet implementacji rozwiązań AR/VR w e-learningu

5 zalet implementacji rozwiązań AR/VR w e-learningu

E-learning, choć już sam w sobie jest innowacyjną metodą uczenia, nieustannie ewoluuje. Dopasowuje się do poziomu rozwoju technologicznego, oferując coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z najciekawszych, które zdają się być przyszłością, jest rozszerzona rzeczywistość w edukacji, czyli technologie AR/VR. Zobacz, czym one są, dlaczego warto je wprowadzać oraz jak w praktyce mogą wyglądać szkolenia z ich wykorzystaniem.

7 sposobów na zwiększenie skuteczności prezentacji e-detailingowej

7 sposobów na zwiększenie skuteczności prezentacji e-detailingowej

Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć skuteczność wizyty promocyjnej u lekarza lub farmaceuty? Twoim „orężem” są przede wszystkim pomoce marketingowe, które wykorzystujesz w trakcie prezentacji. Zapomnij jednak o tych papierowych. Dziś królują interaktywne prezentacje e-detailingowe. Czym są i, co najważniejsze, w jaki sposób zwiększyć ich atrakcyjność oraz efektywność? Oto najważniejsze informacje.

E-szkolenia z perspektywy ucznia

E-szkolenia z perspektywy ucznia

Jakie czynniki bierzesz pod uwagę, planując szkolenia dla pracowników? Cele strategiczne firmy? Specyfikę poszczególnych ścieżek kariery rozwoju zawodowego? Ekonomię? To wszystko jest ważne. Aby jednak wdrożenie programu szkoleniowego zakończyło się sukcesem, e-szkolenia muszą być przede wszystkim dopasowane do potrzeb kursantów. Istotna jest zarówno metodyka, jak i aspekt techniczny. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby szkolenia stały się przyjazne kursantom.