10 przydatnych narzędzi do e-learningu w czasie koronawirusa

E-learning już od kilku lat coraz śmielszym krokiem wkracza nie tylko do świata biznesu, ale również edukacji szkolnej oraz uniwersyteckiej. Jednak w sytuacji zamknięcia szkół z powodu epidemii koronawirusa, staje się nie tylko innowacyjnym udogodnieniem, ale koniecznością, zwłaszcza że na powrót do standardowych lekcji w szkołach przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pojawia się więc pytanie: w jaki sposób prowadzić zdalną naukę? Oto kilka narzędzi, które może wykorzystać nauczyciel w swojej pracy.

Na początek ważne zastrzeżenie: mimo że sytuacja wywołana epidemią koronawirusa jest (miejmy nadzieję!) przejściowa, warto pomyśleć o wprowadzeniu e-learningu jako rozwiązania systemowego. Tak, by służyło nie tylko jako „wyjście awaryjne” w sytuacjach kryzysowych, ale jako wsparcie codziennej edukacji, np. w modelu blended learning. To oczywiście wymaga czasu i opracowania spójnej, długofalowej strategii, programów nauczania oraz lekcji. Jednak są narzędzia, z których można skorzystać „tu i teraz”. Oto przegląd tych, które warto rozważać przy zdalnym nauczaniu.

#1. Edmodo

Z tej platformy korzysta obecnie ponad 34 mln użytkowników na całym świecie. Edmodo pozwala nauczycielom i uczniom efektywnie połączyć się zdalnie, a także współpracuje z social mediami. Nauczyciel może tworzyć grupy uczniów, dostarczać materiały do samodzielnej i wspólnej nauki, oceniać postępy uczniów, a także komunikować się z rodzicami.

#2. Google Classroom

Bezpłatne narzędzie od Google’a, które umożliwia nauczycielom tworzenie wirtualnych klas, przydzielanie uczniom zadań do wykonania, jak również przygotowywanie testów sprawdzających i przekazywanie materiałów do nauki. Classroom umożliwia również komunikację z uczniami i ich rodzicami.

#3. ClassDojo

Rozwiązanie stworzone również jako platforma edukacyjna dla młodszych dzieci, wykorzystywane przez nauczycieli w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Darmowy dla nauczycieli, przyjazna w obsłudze serwis – obsługiwany zarówno z poziomu komputera, jak i smartfona. Zapewnia nauczycielowi m.in. możliwość organizacji pracy w grupach oraz chwalenia uczniów za wykonaną pracę w czasie rzeczywistym. Classdojo jest również dostępny moduł do komunikacji z rodzicami.

#4. Socrative

Narzędzie odpowiednie do zdalnego sprawdzania wiedzy uczniów. Nauczyciel może przy jego pomocy stworzyć różnego rodzaju quizy i testy (również wykorzystując elementy grywalizacji). Podstawowa wersja jest również dostępna bezpłatnie, a uczniowie i nauczyciele mogą obsługiwać aplikację Socrative na smartfonach (zarówno Android jak i iOS), jak i komputerach czy tabletach.

#5. Kahoot!

Proste i przyjazne narzędzie, które pozwala szybko tworzyć różnego rodzaju quizzy oraz gry edukacyjne dla uczniów – są one dostępne zarówno w wersji na komputer, jak i na tablet czy smartfona. Intuicyjna obsługa sprawia, że Kahoot! może być wykorzystywany również do zdalnego uczenia młodszych dzieci.

#6. Thinglink

Jeśli chcesz nagrać video dla swoich uczniów z dźwiękiem, a potem dodać do niego napisy i inne interaktywne, „klikalne” elementy, Thinglink sprawdzi się w tej roli idealnie. Wystarczy pobrać aplikację na smartfona lub tablet, nagrać np. video z lekcją nowych angielskich słówek czy rozwiązywaniem określonych równań matematycznych, wyedytować i… posłać do uczniów!

#7. Edpuzzle

To narzędzie, przy pomocy którego możesz przekształcić dowolne video z YouTube w lekcję dla uczniów. Nauczyciel może tworzyć w Edpuzzle wirtualne klasy, formułować pytania do wybranego materiału filmowego oraz przygotowywać proste zadania – komunikując się z uczniami on-line. Zważywszy na to, jak wiele wartościowych filmików na każdy temat jest dostępnych na YouTube, inspirację znajdzie tam nauczyciel każdego przedmiotu – czy to humanistycznego, czy artystycznego, czy ścisłego.

#8. Zoom.us

Popularne narzędzie do tworzenia wideokonferencji. W darmowej wersji możliwe jest hostowanie spotkań trwających do 40 min w ramach jednej sesji, a w lekcji on-line może uczestniczyć nawet do 100 osób. Co ważne, program nie wymaga od uczniów zakładania kont ani rejestrowania się – nauczyciel wynika unikalny link do konkretnej telekonferencji. W trakcie zajęć prowadzący może m.in. korzystać z opcji udostępniania ekranu, wirtualnej tablicy oraz innych narzędzie multimedialnych. Zoom.us zapewnia również bardziej komfortową komunikację audiowizualną niż np. Skype.

#9. Moodle

Platforma Moodle, o której pisaliśmy tutaj, jest złotym standardem systemów LMS przeznaczonych dla szkół i uczelni. Pozwala tworzyć całe zdalne kursy, wzbogacone o dostęp do materiałów interaktywnych. Trzeba jednak pamiętać, że platforma może być dość wymagająca dla początkującego w przestrzeni e-learningu. Dlatego przy tworzeniu kompleksowych systemów szkoleń w oparciu o to rozwiązanie warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Pomogą poradzić sobie z tym wyzwaniem.

#10. BigBlueButton

BigBlueButton to alternatywa dla Zooma. System został stworzony specjalnie do zdalnej edukacji. Posiada wbudowany czat, ankiety, wirtualne pokoje, wspólną tablicę, notatki oraz umożliwia prowadzenie video lekcji. Można go przetestować za darmo tutaj.