Wdrożenie e-learningu w firmie w 8 krokach

Twoi pracownicy potrzebują szkoleń – to nie ulega żadnej wątpliwości. Są potrzebne zarówno na początku, kiedy wdrażają się w specyfikę działania firmy, jak i później – aby wzmacniali swoje kompetencje i zyskiwali motywację do działania. Do tej pory korzystałeś jedynie ze szkoleń stacjonarnych? Teraz bardziej niż kiedykolwiek jest dobry moment na wdrożenie e-learningu. To znacznie ekonomiczniejsze, a przede wszystkim efektywniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w dobie pandemii. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

E-learning nie jest nowym rozwiązaniem. Istnieje na rynku od kilku dekad, ale to właśnie teraz staje się naprawdę silnym konkurentem dla szkoleń tradycyjnych. Szacuje się, że do 2026 roku rynek e-learningu osiągnie globalnie wartość aż ponad 373 mld dolarów, przy średnim wzroście na poziomie 14,6% rocznie.

Ale nawet pomijając statystyki, wystarczy przyjrzeć się temu, jak na rynek wpłynęła pandemia koronawirusa. Ta niespodziewana sytuacja przyspieszyła proces digitalizacji. Udowodniła również, że choć kontakt ludzki jest nadal niezwykłą wartością, wiele rzeczy da się załatwić zdalnie. I to często dużo wydajniej niż w biurze. Czytaj więcej: E-learning a praca zdalna

Jedną z dyscyplin, w których rzeczywistość cyfrowa ma coraz większą przewagę, jest właśnie e-learning. Korzystanie z niego to szansa na:

  • zaoszczędzenie ogromnej ilości czasu na organizację szkoleń, a także na zebranie pracowników w jednym miejscu i w jednej chwili,

  • zwiększenie efektywności nauki – badania pokazują, że ilość zapamiętanych informacji z e-szkolenia może być nawet 6-7-krotnie wyższa niż tych ze szkolenia tradycyjnego,

  • obniżenie kosztów procesu szkoleniowego – choćby z uwagi na eliminację wydatków organizacyjnych, jak również tych związanych ze współpracą z trenerami zewnętrznymi,

  • uporządkowanie szkoleń – tak, by możliwe było wytyczenie konkretnych ścieżek rozwoju dla pracowników i nadzorowanie ich postępów.

Te możliwości i znacznie więcej daje dobra platforma e-learningowa. No dobrze, ale jak powinno wyglądać wdrożenie e-learningu w firmie? Od czego zacząć?

Na początek ważne zastrzeżenie: każda firma działa w oparciu o własny model biznesowy. Dlatego nie istnieje jeden, w pełni ustandaryzowany sposób na wdrożenie e-learningu. Warto zatem wiedzieć, jak ten proces może wyglądać. Musisz jednak pamiętać, że w Twoim przypadku może się to też odbyć nieco inaczej, ale podstawowe zasady są zawsze podobne.

Krok 1: Zdefiniuj potrzeby swojej organizacji

Zanim w ogóle przejdziesz do technicznej strony procesu wdrażania e-learningu, musisz dokładnie sprecyzować:

  • do czego jest Ci potrzebna platforma e-learningowa – czy chcesz na niej zgromadzić zestaw kilku podstawowych kursów dla pracowników, czy zależy Ci na wielokierunkowym systemie, który będzie zapewniał szerokie możliwości rozwoju?

  • jakie cele chcesz osiągnąć dzięki szkoleniom? – czy chodzi o przekazanie pracownikom podstawowych „reguł gry” i wdrożenie ich w procedury obowiązujące w organizacji, a może zależy Ci np. na poprawie jakości obsługi klienta, utworzeniu ścieżek rozwoju kariery pracowników itp.,

  • jakie umiejętności pracowników chcesz kształcić?

  • czy zależy Ci na jednym, uniwersalnym programie szkoleniowym, czy chcesz podzielić zespół na grupy, które będą realizowały inne strategie?

Im precyzyjniej określisz swoje cele, tym łatwiej będzie Ci później rozmawiać o wyborze platformy e-learningowej i tworzeniu konkretnych kursów.

Krok 2: Zasięgnij opinii pracowników

  • Poproś członków swojego zespołu o szczery feedback. Dowiedz się m.in.:

  • jak oceniają obecnie realizowane szkolenia (jeśli jakieś się odbywają) oraz czego im w nich brakuje,

  • jakie elementy codziennej pracy są dla nich największym wyzwaniem – to pomoże nakreślić kierunki, w których powinien iść e-learning,

  • w jakim zakresie chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

  • Porozmawiaj także z działem HR lub innymi pracownikami, którzy są obecnie odpowiedzialni za organizację szkoleń i nadzór nad nimi. Przekażą Ci cenne informacje, które – w połączeniu z feedbackiem od zespołu oraz nakreślonymi celami biznesowymi organizacji – będą stanowić punkt wyjścia do stworzenia programu szkoleniowego.

Krok 3: Przygotuj program szkoleniowy

Chodzi o stworzenie wstępnego „syllabusa” z zagadnieniami, które chcesz przedstawić pracownikom poszczególnych działów – będą tematami kolejnych e-kursów. Na tym etapie warto też określić kolejność przechodzenia przez zagadnienia – tak, aby pracownicy mogli stopniowo, krok po kroku, poszerzać wiedzę i umiejętności.

W tym momencie plan szkoleń może być jeszcze ogólny – chodzi o wytyczenie ram działania, a nie szczegółowe rozpisywanie konspektów każdego modułu e-szkolenia.

Krok 4: wybierz platformę e-learningową

Kiedy już wiesz, czego oczekujesz, możesz przejść do konkretów. Pierwsza i podstawowa rzecz, której potrzebujesz, to dobra platforma e-learningowa. To system, który pozwoli na projektowanie i publikowanie szkoleń oraz zarządzanie nimi. Da Ci również kontrolę nad postępami pracowników, pozwoli wytyczać im ścieżki rozwoju i „zmotywuje” ich do działania – np. przez wykorzystanie elementów grywalizacji. Czytaj więcej: Co to jest LMS i do czego służy?

Jakiego LMS-a wybrać? Tu nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czego potrzebuje Twoja organizacja. Zwróć jednak uwagę na:

  • możliwość dodania do systemu starych kursów e-learningowych czy prezentacji, które już masz w swoich zasobach – jeżeli dysponujesz takimi materiałami, upewnij się, że się nie zmarnują. Dobre platformy e-learningowe, w tym Kogidu, dają możliwość ich zintegrowania z nowym systemem,

  • możliwość „oznakowania” platformy swoją marką – to ważne z punktu widzenia PR wewnętrznego, ale także marketingu, zwłaszcza jeśli myślisz o udostępnianiu określonych szkoleń (np. produktowych) dystrybutorom i kontrahentom,

  • łatwość dostępu do systemu – tak, aby pracownicy mogli się zalogować do e-kursu z dowolnego komputera czy tabletu, kiedy będą mieli czas na przejrzenie modułu lekcyjnego,

  • wygodę redagowania kursu – osoby odpowiedzialne za tworzenie e-lekcji powinny mieć łatwy dostęp do intuicyjnego panelu, w którym umieszczą nowe materiały,

  • komfort nadzorowania przebiegu procesu szkoleniowego i tworzenia programu szkoleniowego czy ścieżek rozwoju dla poszczególnych pracowników – im prościej, a jednocześnie funkcjonalniej, tym lepiej!

Zanim zdecydujesz się na wdrożenie konkretnej platformy, warto przetestować to, jak działa w praktyce. Wystarczy umówić się np. na prezentację systemu, oraz uzyskać dostęp do wersji testowej.

Poświęć co najmniej kilka dni na testy platformy. Warto, by uczestniczyło w nich co najmniej kilka osób – tych, które będą odpowiadały za organizację i koordynację szkoleń, tworzenie kursów i zarządzanie nimi. Do testowania dobrze jest zaprosić także… samych kursantów.

Decyzji o wyborze platformy LMS nie warto podejmować pochopnie – w końcu to ona będzie fundamentem całego systemu e-nauczania!

Krok 5: Przygotuj e-kursy

Dobrym punktem wyjścia mogą być materiały edukacyjne, które już masz w swoich zasobach – nawet prezentacje w PowerPoincie mogą być przydatne. I to na dwa sposoby. Z jednej strony możesz je po prostu przekształcić w bardzo podstawowy kurs. Z drugiej – masz możliwość na ich bazie przygotować bardziej angażujące, multimedialne lekcje.

A co, jeśli nie masz e-kursów lub wiesz, że potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego i angażującego? To również nie problem. E-kursy tworzą od podstaw np. specjaliści Wecreo – od przygotowania storyboardów, przez projekt graficzny, aż po nadanie modułom interaktywnego wymiaru i wdrożenie ich na platformie Kogidu lub innej wspierającej standard SCORM.

Pamiętaj: nie musisz od razu tworzyć rozbudowanej bazy kursów. Ona może się stopniowo rozrastać – ważne, abyś miał bazę w postaci funkcjonalnego LMS-a.

Krok 6: Przetestuj działanie kursów

Kiedy pierwsze kursy trafią już na platformę, czas na testowe uruchomienie: dodanie pierwszych użytkowników, publikację modułów lekcyjnych i zaproszenie grupy pracowników do „beta-testów”. To moment na wychwycenie ewentualnych błędów oraz dostosowanie mechanizmów działających na platformie.

Krok 7: Uruchom e-learning

Gdy zyskasz pewność, że wszystko działa tak jak trzeba, a wdrożenie odbyło się poprawnie, możesz rozpocząć korzystanie z systemu e-learningowego. Warto zadbać o odpowiednie zakomunkowanie tego faktu pracownikom – tak, aby nowy system szkoleń został przez nich dobrze przyjęty i był chętnie użytkowany. Czytaj więcej: Jak przekonać pracowników do e-learningu?

Krok 8: Rozwijaj i modyfikuj e-kursy na platformie

Dbaj o stałe dodawanie nowych materiałów – tak, aby pracownicy mogli wzbogacać swoją wiedzę oraz umiejętności. Im częściej będzie aktualizowany LMS oraz im bardziej interaktywne i angażujące lekcje będą się pojawiać na platformie, tym większe będzie zaangażowanie Twojego zespołu.


Chcesz wdrożyć e-learning w swojej firmie? Teraz jest na to idealny moment. Nawet, jeśli za jakiś czas Twoi pracownicy powrócą w 100% do biura, szkolenia na platformie LMS będą im nadal przydatne i pomogą usprawnić rozwój. Nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o opcjach, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze.