Co to jest Moodle?

Tym, którzy zajmują się e-learningiem Moodle przedstawiać nie trzeba, ponieważ jest to najpopularniejsza platforma do zarządzania e-szkoleniami na świecie. Co sprawia, że stała się tak popularna i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania.

 

Z historii Moodle

Pierwsze prace nad Moodle rozpoczęły się jeszcze w czasach, kiedy z Internetu korzystało się przy pomocy modemów dial-up. Należysz do grupy tych, którzy jeszcze pamiętają ten charakterystyczny dźwięk? Był rok 1999, Google działało od niecałego roku i właśnie wtedy zrodziła się koncepcja Moodle. Dojrzała ponad 2 lata później – pierwsza oficjalnie dostępna wersja tej platformy zadebiutowała 20 sierpnia 2002 roku. A dzisiaj? 177 milionów użytkowników i ponad 108 000 stron opartych na Moodle na całym świecie. Te liczby mówią same za siebie. Szczegółowe dane znajdziesz tutaj.


Czym jest Moodle?

Angielska nazwa to skrót od „Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment”. Na polski można by to przetłumaczyć jako „Modułowe, Dynamiczne, Zorientowane Obiektowo Środowisko Nauczania”. Rozbijmy tę nazwę na czynniki pierwsze, żeby te terminy z zakresu IT stały się jaśniejsze nie tylko dla osób „z branży”.

  • Modułowość oznacza, że platforma składa się z wielu modułów, a więc części, które działają oddzielnie i mogą być elastycznie dopasowywane do tego, które z nich są potrzebne w danym e-szkoleniu. To np. moduły: lekcji, quizu/testu, czatu, ankiety, aktualności czy zasobów (a więc materiałów).

  • Dynamiczność oznacza, że Moodle jest nieustannie rozwijane – tak, aby dopasowywało się do zmieniających się oczekiwań względem e-learningu. A to oznacza, że mimo 20 lat „na karku” nadal jest to platforma nowoczesna, przy pomocy której można stworzyć efektywne, angażujące szkolenie – również z elementami grywalizacji, krótkimi modułami microlearningowymi itp.

  • Zorientowanie obiektowe wskazuje na typ języków, w których zostało napisane środowisko. Są to języki skryptowe, głównie PHP, a także na to, że Moodle korzysta z bazy danych MySQL.

  • Środowisko Nauczania to zaś określenie platformy e-learningowej, a więc środowiska, w którym kursant może odbywać lekcje, ucząc się efektywnie.

I na koniec najważniejsze: Moodle to platforma open-source na licencji GNU, a to oznacza, że nie płacisz za licencję i możesz ją dowolnie modyfikować.

Najważniejsze korzyści z wdrożenia Moodle

Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie Moodle, a nie inne platformy LMS, zdobyło tak duże zainteresowanie na całym świecie? Oto kilka powodów:

Sprawdzone rozwiązanie o potwierdzonej skuteczności

W świecie IT popularność określonych rozwiązań rzadko kiedy wynika z „dobrego marketingu”. To rynek, na którym same za siebie mówią efekty. Z Moodle korzystają też największe korporacje na rynku – np. Shell czy Microsoft (!), a także prestiżowe uczelnie – np. London School of Economics czy State University of New York. Funkcjonalna platforma LMS, która wspiera uczących i zarządzających e-learningiem Moodle sprawdza się dobrze zarówno dla uczących się, którzy otrzymują angażujące i łatwe w obsłudze e-lekcje, jak i dla projektantów, redaktorów i administratorów szkoleń. Monitorowanie postępów kursantów, tworzenie i edytowanie szkoleń czy zarządzanie użytkownikami są intuicyjne i dają szerokie pole możliwości.

Zawsze aktualna

Z uwagi na dynamiczny i open-source’owy charakter, użytkownicy Moodle mają gwarancję, że platforma jest nieustannie rozwijana i aktualizowana. A to oznacza bezpieczeństwo systemu i jego dopasowanie do wyzwań, jakie stoją przed nowoczesną e-edukacją. Zapewnia łatwą komunikację Zarówno między samymi kursantami, którzy np. na czacie mogą się wymieniać uwagami i spostrzeżeniami, jak i kursantem i jego tutorem. Fora, blogi, czaty, komentarze, poczta systemowa – kanałów komunikacji, które można wdrożyć, tu nie brakuje.

W pełni elastyczna

Otwarty kod daje możliwość dowolnej modyfikacji systemu, a dodatkowo można sięgnąć po ponad 500 ogólnodostępnych plug-inów, które zwiększają funkcjonalność systemu. To ważne zarówno z perspektywy klienta, dla którego powstanie system e-szkoleń w Moodle, jak i dla nas, czyli odpowiedzialnych za ich wdrożenie i konfigurację. Mamy możliwość pełnego dostosowania tej platformy LMS do specyfiki funkcjonowania Twojej firmy, docelowej liczby użytkowników e-kursu, zaplanowanej ścieżki edukacyjnej czy metod wykorzystanych w trakcie szkolenia. A to oznacza, że w efekcie klient uzyskuje system szkoleniowy, który jest wygodny, przyjazny i naprawdę dostosowany do oczekiwań (nawet jeśli to określenie brzmi jak wytarty frazes).

Wspiera blended learning

Moodle można wzbogacić np. o moduł telefonii VoIP, a to oznacza możliwość odbywania wideokonferencji czy prowadzenia wykładów on-line. Mogą być ciekawym dodatkiem do typowych lekcji w trybie e-learningowym.

Czy Moodle jest dla Ciebie?

Z uwagi na elastyczność i wszechstronność, Moodle można wdrożyć przy tworzeniu dowolnego systemu szkoleń. Sprawdzi się (i już jest wykorzystywany):

  • w dużych, międzynarodowych korporacjach,

  • w firmach z sektora MŚP,

  • w organizacjach pozarządowych,

  • w jednostkach samorządowych i innych instytucjach publicznych,

  • w placówkach edukacyjnych – począwszy od szkół podstawowych, aż po uniwersytety czy prywatne szkoły językowe.

Jednym słowem: w jakiejkolwiek branży działasz, niezależnie od tego, ilu pracowników chcesz udostępnić możliwość korzystania z e-szkoleń i jaki mają one mieć charakter – Moodle może być najlepszym rozwiązaniem.


Jak możesz wykorzystać Moodle w swojej firmie?

Moodle sprawdza się m.in. przy tworzeniu:

  • szkoleń onboardingowych, a więc związanych z wdrażaniem nowego pracownika,

  • szkoleń z zakresu BHP i innych, które pracownik musi przejść, aby rozpocząć pracę na danym stanowisku w związku z wymogami prawnymi,

  • szkoleń z zakresu umiejętności „twardych” i „miękkich” powiązanych ze specyfiką działalności Twojej firmy – to np. szkolenia z procedur obsługi klienta, obsługi konkretnego typu oprogramowania, szkolenia produktowe i wiele więcej.

Co ciekawe, Moodle – choć nie zostało do tego stworzone – bywa wykorzystywane również w roli „assessment centre” – a więc jako narzędzie weryfikacji kompetencji kandydatów ubiegających się o zatrudnienie na danym stanowisku. Tę platformę można również zastosować do tworzenia e-szkoleń zewnętrznych, a więc dla partnerów biznesowych, dystrybutorów, a nawet klientów.

Jak więc widać, z Moodle „sky is the limit”. Trzeba tylko umiejętnie wykorzystać potencjał, jaki niesie za sobą ta platforma LMS.


Chcesz wiedzieć, jak dostosować Moodle do potrzeb Twojej firmy? Chętnie z Tobą o tym porozmawiamy i zaplanujemy wdrożenie, które przyniesie Ci maksimum korzyści.