Platforma LMS: co to jest i do czego służy?

LMS, czyli Learning Management System, to specjalna platforma, która pozwala Ci kompleksowo zarządzać ścieżką edukacyjną pracowników i sprawiać, że system szkoleń zaczyna działać w ramach jednej, spójnej strategii.

Co daje platforma LMS?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się na początek, w jakim celu szkolisz swoich pracowników. Nie robisz tego przecież tylko dlatego, że szkolenia są modne albo że to dobry sposób na zintegrowanie zespołu. Cel jest zupełnie inny – chodzi o rozwój kompetencji pracowników w sposób, który pozwala wydobyć ich pełen potencjał.

 
rozwijanie+kompetencji+biale.jpg
 

Aby zaś zapewnić im idealne warunki do rozwoju umiejętności i zdobywania wiedzy, potrzebujesz:

  • dobrego planu działania – czyli ścieżki edukacyjnej, która pozwoli pracownikom na poszczególnych stanowiskach krok po kroku zdobywać coraz bardziej zaawansowane umiejętności,

  • wygodnego systemu kontroli – aby sprawować nadzór nad przebiegiem procesu edukacji i zmierzyć jego efektu (choćby po to, aby móc udoskonalać system szkoleń),

  • narzędzia, które w jak największym stopniu zautomatyzuje i usprawni proces szkoleniowy.

To dlatego okazjonalne szkolenia o zróżnicowanej tematyce lepiej zastąpić bardziej ustrukturyzowanym rozwiązaniem. Problem w tym, że organizacja regularnych szkoleń tradycyjnych – w sali konferencyjnej, z wykładowcą i dużym zespołem uczestników – jest niemal niewykonalna w warunkach działania nowoczesnej firmy. Pochłaniałaby zbyt wiele czasu, energii i dezorganizowała normalny rytm pracy. Z pomocą przychodzą szkolenia e-learningowe online, dzięki którym kursanci mogą uczyć się we własnym tempie i w najdogodniejszym dla siebie momencie. To jednak dopiero pierwszy krok na drodze ku zbudowaniu kompleksowej ścieżki rozwoju dla pracowników. Potrzebny jest jeszcze system, za pomocą którego będzie możliwe stworzeniu rozbudowanego planu edukacji. Do tego służy platforma LMS, która daje Ci szerokie możliwości zarządzania e-szkoleniami w prosty i intuicyjny sposób.

Platforma LMS - podstawowe funkcjonalności

Przyjrzyj się kilku standardowym funkcjonalnościom platformy LMS, które oferuje także Kogidu, e-learningowa platforma edukacyjna dla firm.

Tworzenie indywidualnych Ścieżek edukacyjnych

Platforma LMS daje Ci możliwość tworzenia ścieżek edukacyjnych dla poszczególnych grup pracowników. Przykładowo, szkolenia e-learningowe dla sprzedawców mogą uwzględniać: wstępne szkolenie on-boardingowe, ogólne szkolenie produktowe, szkolenie z technik sprzedaży, szczegółowe szkolenia produktowe, szkolenia z technik negocjacji i reagowania na obiekcje klientów itp., zaś kurs dla pracownika księgowości po szkoleniu on-boardingowym może skierować się np. w stronę instruktażu obsługi programów biurowych, procedur związanych z obiegiem dokumentów itp. Dobra platforma LMS daje Ci dużą kontrolę nad ilością i kolejnością kroków na ścieżce edukacyjnej.

 
programy+szkoleniowe+biale.jpg
 

Wygodne zarządzanie szkoleniami e-learningowymi

Zaawansowana platforma LMS pozwoli Ci nie tylko na zarządzanie e-kursami od strony merytorycznej. Równie ważny jest aspekt administracyjny – ten związany z układaniem i tworzeniem ścieżek edukacyjnych czy dodawaniem nowych kursantów i nadawaniem im dostępu do określonych szkoleń. Nowoczesna platforma LMS pozwoli Ci poradzić sobie z tym zadaniem nawet, jeśli nie masz rozległej wiedzy z zakresu IT. Intuicyjny, prosty w obsłudze system przeprowadzi osobę administrującą kursem przez wszystkie zadania krok po kroku. Dzięki platformie LMS możesz nieustannie rozbudowywać bazę materiałów edukacyjnych i dodawać nowe kursy e-learningowe w ramach jednego systemu – takiego, z którym Twój zespół zdąży się zaznajomić.

Ciągły wgląd w wyniki kursantów

Szkolenia e-learningowe dają znacznie większe możliwości mierzenia efektów szkoleniowych. Osoba zarządzająca kursem może np. wyznaczać pracownikom terminy ukończenia poszczególnych modułów lekcyjnych i weryfikować, czy wywiązali się z zadania. W kursie mogą się też pojawić quizy i testy, które sprawdzą wiedzę. Przydatny (nie tylko w kontekście monitorowania postępów) jest również system grywalizacji i przyznawanie kursantom punktów za każde wykonane zadania. Punktację tę można uwzględnić w systemie motywacyjnym firmy.

 
monitorowanie+postepow+biale.jpg
 

Stały dostęp do szkoleń e-learningowych

Platformy LMS coraz częściej, zamiast w intranecie firmowym, działają „w chmurze”. A to oznacza, że do systemu można się zalogować z dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym, np. z laptopa, smartfona czy tabletu. To zaś oznacza, że kursant może uczyć się w najwygodniejszym dla siebie momencie, np. obejrzeć krótki instruktaż wideo w drodze do biura czy rozwiązać quiz, będąc między spotkaniami.

Czy platforma LMS jest dla Ciebie?

Prowadzisz małą firmę i masz niewielki zespół pracowników, więc myślisz, że rozbudowana platforma LMS nie jest rozwiązaniem dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Profesjonalny system edukacyjny jest przydatny w każdej organizacji – bez względu na obszar działalności i jej skalę odczujesz korzyści, jakie daje e-learning. To dzięki niemu stworzysz zgrany i gotowy na wszelkie wyzwania zespół pracowników. Ich wysokie kompetencje przełożą się zaś na standard obsługi klienta i jakość świadczonych usług. Właśnie tak wyznaczysz swojej firmie jasny kierunek rozwoju. To inwestycja, która bez wątpienia się zwróci.


Chcesz zobaczyć, jak działa Learning Management System w praktyce? Przetestuj bez zobowiązań możliwości, jakie daje Kogidu i oceń sam, czy to rozwiązanie również dla Ciebie.


Te artykuły mogą Cię zainteresować