Platformy e-learningowe: jak wykorzystać zalety e-learningu?

Chcesz skutecznie wdrożyć do pracy nowego członka zespołu? Zależy Ci na tym, aby efektywnie przeszkolić pracowników z zakresu nowych produktów w ofercie? A może chcesz się podzielić wiedzą branżową ze swoimi klientami? Wszystkie te zadania (i znacznie więcej) możesz zrealizować przy pomocy platformy e-learningowej dopasowanej do Twoich potrzeb. Dlaczego warto i jak w pełni wykorzystać potencjał i zalety e-learningu? Zobacz.

Kiedy tworzyliśmy Kogidu, zastanawialiśmy się, czego oczekuje się od dobrego szkolenia. Udzielenie oczywistej odpowiedzi: „żeby było skuteczne” przecież nie wystarczy. Choć na tę skuteczność wpływa wiele czynników, jednym z bardzo ważnych jest możliwość personalizacji programu szkoleniowego, a nie wszystkie platformy e-learningowe na rynku ją oferują. Chodzi o jego dopasowanie do:

 • specyfiki konkretnego stanowiska zajmowanego w firmie przez szkoloną osobę,

 • jej poziomu „zaawansowania” – a więc tego, jak dobrze zna już ofertę produktową lub procedury obowiązujące w firmie,

 • charakteru działalności firmy – pracownicy powinni zdobywać nie tylko „jakąś” wiedzę związaną z tematyką branżową, a wyłącznie tę precyzyjnie dopasowaną do profilu działalności ich pracodawcy,

 • krótko- i długoterminowych celów, jakich osiągnięcie zakłada program szkoleniowy.

Wniosek? Każde szkolenie powinno być szyte na miarę, potwierdzą to wszystkie platformy e-learningowe. To obietnica, którą można znaleźć w setkach ofert na rynku, czyż nie? Choć wydaje się być „pustym frazesem”, gdy jest zrealizowana – naprawdę działa. Jak zatem „spersonalizować” szkolenie, aby w pełni wykorzystać zalety e-learningu? Tworząc je samodzielnie i planując programy szkoleniowe zgodnie z własnymi potrzebami. Na to właśnie pozwala Ci platforma e-learningowa.

Jakie możliwości dają platformy e-learningowe?

E-learning powoli rewolucjonizuje świat szkoleń. Choć te „tradycyjne” nadal dominują w branży, zalety e-learningu są niekwestionowane, w związku z czym rynek e-szkoleń w biznesie zanotował w ciągu ostatnich 16 lat aż 900% wzrost. Szacuje się, że do 2022 roku będzie wart ponad 19 bilionów dolarów. Nie ma się czemu dziwić – dobre wykorzystanie platformy szkoleniowej:

 • pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu poświęcanego na organizację klasycznych warsztatów czy spotkań z trenerem,

 • zapewnia znacznie lepsze przyswajanie informacji przez kursantów – to ok. 25-60% w porównaniu do 8-10% w przypadku szkoleń tradycyjnych,

 • usprawnia proces przekazywania informacji i komunikację,

 • daje lepszy nadzór nad procesem szkoleniowym i pozwala efektywnie kontrolować postępy.

Żeby odczuć zalety e-learningu i zobaczyć efekty, o których mowa, trzeba „dobrze wykorzystać” dostępne platformy e-learningowe. Przełóżmy to na konkrety i zobaczmy, jak tworzyć skuteczne szkolenia.

Jak tworzyć szkolenia na platformie e-learningowej?

Platformy e-learningowe takie jak Kogidu dają dwie możliwości.

 • Opcja nr 1: gdy korzystałeś już z e-learningu

Masz już gotowe szkolenia e-learningowe, np. choćby w formie zwykłej prezentacji multimedialnej (PPT/PPTX/PDF) lub w formacie zgodnym ze standardem SCORM? Jeśli tak, możesz je błyskawicznie zaimportować na platformę. To pierwszy krok w stronę stworzenia przemyślanego systemy szkoleniowego.

 • Opcja nr 2: gdy masz materiały szkoleniowe, ale offline

Lekcje multimedialne możesz stworzyć również samodzielnie lub przy wsparciu dostawcy platformy e-learningowe. Możesz także edytować zaimportowane wcześniej materiały szkoleniowe – dostosowując je precyzyjnie do tego, jakie informacje chcesz przedstawić kursantowi. Może chcesz je poszerzyć, dodając kompleksową bazę wiedzy, opatrzyć dodatkowym komentarzem lub stworzyć test sprawdzający? Wszystkie te rozwiązania i znacznie więcej są dostępne po… kliknięciu myszki.

 Zalety spersonalizowanego e-learningu

Twoja firma to miejsce, które stworzyłeś od podstaw. To Ty więc wyznaczasz:

 • reguły postępowania – a więc wszelkie procedury, które obowiązują na poszczególnych etapach prowadzonej działalności (np. podczas obsługi klienta czy obsługi oprogramowania firmowego),

 • jakimi metodami i technikami powinni się posługiwać pracownicy, sprzedając Twoje produkty – być może jest istotne dla Ciebie, aby korzystali z konkretnych argumentów (związanych w wizerunkiem firmy) w trakcie prezentacji towarów czy reagowania na obiekcje klientów,

 • sposób, w jaki wiedza teoretyczna przekłada się na realne działania – w prawdziwej pracy sprawdza się nie sucha teoria, a to, jak jest ona wdrożona „w życie”.

Właśnie dlatego szkolenia biznesowe powinny być jak najbardziej zbieżne z polityką Twojej firmy, jej filozofią oraz specyfiką działania. Są to zalety e-learningu, których nie zapewnią ogólne, uniwersalne szkolenia. Właśnie dlatego potrzebujesz własnej bazy materiałów i samodzielnie (lub z pomocą ekspertów) wytyczonej ścieżki edukacji pracownika. E-learning pomoże Ci ją nie tylko stworzyć, ale również nieustannie trzymać rękę na pulsie.

Od pojedynczych lekcji do dużych modułów i długoletnich kursów

Platformy e-learningowe, takie jak Kogidu, oferują rozbudowany panel zarządzania kursami. Zadania związane z ich opracowaniem i zarządzaniem można realizować na dwóch poziomach.

1. Poziom redakcyjny

Redaktor jest odpowiedzialny za merytoryczną stronę programu szkoleniowego. To zatem osoba (lub zespół), który m.in.:

 • opracowuje i edytuje poszczególne lekcje oraz programy szkoleniowe,

 • określa program poszczególnych kursów – tworząc odrębne ścieżki edukacyjne np. dla pracowników na różnych stanowiskach (dopasowanych do ich specyfiki) – i wskazuje, jakie materiały przynależą do którego kursu,

 • tworzy całe programy edukacyjne,

 • opracowuje quizy, testy oraz inne narzędzia sprawdzające wiedzę.

To ten etap przygotowywania kursu na platformy e-learningowe jest więc kluczowy. Na nim możesz bowiem przygotować precyzyjnie materiały – tak, aby w pełni odpowiadały Twojemu sposobowi myślenia o biznesie i strategii Twojej firmy

2. Poziom administracyjny

Administrator platformy e-learningowej odpowiada za jej strukturę i organizację. Przydziela zatem studentów do poszczególnych grup i udziela im dostępu do odpowiednich dla nich kursów. To on również wyznacza czas trwania programów edukacyjnych i wyznacza daty graniczne, w których szkolenie powinno zostać zakończone. Uzyskuje on również szczegółowe dane analityczne – przede wszystkim te na poziomie „makro”, a więc dotyczące całych grup studentów i ich postępów w nauce.

Jak zatem widać, rozwiązania takie jak nasza platforma przekazują pełną kontrolę nad procesem edukacji w Twoje ręce. To Ty bowiem wiesz najlepiej, jakiej wiedzy potrzebuje Twój zespół. My pomożemy wykorzystać zalety e-learningu w tym celu.

Przeczytaj także: Co to jest standard SCORM?

Wykorzystaj zalety e-learningu również w relacjach z kontrahentami

E-learning kojarzy Ci się wyłącznie ze światem szkoleń wewnętrznych? To jednak nie wszystko! Możesz przy jego pomocy realizować również swoje cele PR-owe, a nawet sprzedażowe. Dlaczego? Ponieważ platformy e-learningowe mogą się stać narzędziem komunikacji z kontrahentami.

Jeśli na przykład prowadzisz sprzedaż swoich produktów przez sieć przedstawicieli handlowych / zewnętrznych punktów sprzedaży – powinno zależeć Ci na przekazaniu kontrahentom jak najlepszych narzędzi wspomagających sprzedaż. I nie, wcale nie mowa o materiałach reklamowych (choć i te mogą się przydać). Najważniejsza jest jednak wiedza o Twoich rozwiązaniach. Po przejściu kursu e-learningowego Twoi kontrahenci:

 • upewnią się co do jakości oferowanych przez Ciebie rozwiązań – szkolenie może im bowiem przekazać bardziej szczegółowe informacje np. o zapleczu produktowym, wykorzystywanych technologiach itp.,

 • poznają najważniejsze zalety Twoich rozwiązań – zyskując większą pewność siebie podczas kontaktu z klientem (i wyjaśnianiu mu, na czym polegają atuty produktów Twojej marki),

 • będą chętniej promowali Twoje produkty – szkolenie pozwoli im je lepiej zapamiętać, a co za tym idzie – skuteczniej sprzedawać.

Chcesz wiedzieć, jak to działa w praktyce? Skontaktuj się i dowiedz się, jak możemy spersonalizować naszą platformę – tak, by wpisywała się precyzyjnie w specyfikę Twojej działalności. Pokażemy Ci, jak działa w praktyce, byś mógł świadomie podjąć dobrą dla siebie decyzję.