5 powodów, dla których warto postawić na grywalizacę w edukacji

Ludzie uczą się przez całe życie. Nowe informacje pomagają lepiej odnaleźć się w otaczającym świecie – także (a może przede wszystkim) tym zawodowym. Pozwalają poszerzyć kwalifikacje, wspomagając nie tylko rozwój zawodowy pracownika, ale i całej firmy. Dlatego tak ważną rolę w budowaniu nowoczesnej firmy jest regularne organizowanie szkoleń i kursów – pozwalających kształtować zarówno miękkie, jak i twarde kompetencje. Co jednak zrobić, aby przekazane informacje zostały w głowach uczestników szkolenia na dłużej? Kluczem do sukcesu może być grywalizacja.

Sam proces uczenia się wielu osobom kojarzy się ze żmudną, wyczerpującą i, co najgorsze, nudną pracą. Czy jednak zawsze tak musi być? Nie tylko nie musi, ale i… nie powinno – zwłaszcza, jeśli nauka ma przynieść długofalowe rezultaty. Dlatego do nowoczesnej edukacji – także tej, po którą sięga się w biznesie – coraz częściej wprowadza się grywalizację. Dowiedz się, czym jest i z jakiego powodu tak bardzo wpływa na efektywność procesu uczenia się.

Co sprawia, że przyswajanie nowych informacji jest skuteczne?

Zorganizowałeś już kilka szkoleń dla swoich pracowników, ale masz wrażenie, że ich efekty „ulotniły się” dosłownie po kilku dniach – tygodniach po ostatnim warsztacie? Zastanawiasz się, w czym tkwi problem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się, co zatem sprawia, że mózg przyswaja jedne informacje lepiej, a inne… niekoniecznie. Wpływ na skuteczność procesu uczenia się ma oczywiście wiele czynników – począwszy od inteligencji i indywidualnych predyspozycji mózgu, na samopoczuciu i stanie zdrowia kończąc. Często jednak pomija się dwie istotne kwestie. Są to:

  • Motywacja do nauki 

Nie tylko ta zewnętrzna (a więc np. związana z koniecznością nabycia nowych umiejętności, aby otrzymać wymarzoną pracę czy awans zawodowy), ale przede wszystkim – wewnętrzna. Ta druga może wynikać zarówno z zainteresowania tematyką kursu czy szkolenia, ale także – samego jego przebiegu. Przykład? Jeśli szkolenie biznesowe jest tylko serią monotonnych wykładów, pełnych teorii niepodpartej praktyką – nawet najbardziej zainteresowani jego tematyką pracownicy szybko stracą zapał do nauki.

  • Przyjemność z uczenia się

Wiąże się nierozdzielnie z motywacją. Gdy nauka przestaje być przykrym obowiązkiem, a staje się ekscytującą rozrywką – zarówno przyswajanie, jak i utrwalanie nowych informacji jest znacznie łatwiejsze.

Właśnie z tymi dwoma elementami nierozłącznie wiąże się grywalizacja.

Grywalizacja, czyli co?

Grywalizacja (z ang. gamification) to termin stosunkowo nowy. Po raz pierwszy pojawił się mniej więcej 8 lat temu, a popularność zaczął zyskiwać od ok. 2010 roku. O co chodzi? Termin jest blisko związany ze światem gier komputerowych. Zjawisko grywalizacji badacze bardzo ogólnie definiują jako użycie mechaniki, dynamiki oraz konstrukcji gier w celu promowania pożądanych zachowań. Choć wykorzystuje się ją często w świecie biznesu – na przykład, aby zwiększyć efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w firmie – odgrywa kluczową rolę w szczególności w edukacji, zwłaszcza tej prowadzonej na odległość. Powód jest prosty – mechanizmy i dynamikę gry łatwiej jest wprowadzić na platformę e-learningową niż na salę wykładową. Dlatego jej elementy coraz częściej pojawiają się w kursach związanych z rozwojem zawodowym.

Warto przy tym podkreślić, że grywalizacja nie oznacza, że kurs czy szkolenie ma zostać podane uczestnikowi w formie gry. Chodzi o wykorzystanie mechanizmów stosowanych w grach. Tych, które sprawiają, że graczowi trudno jest oderwać się od ekranu i chętnie powraca do swojego ulubionego tytułu. Jeśli sam choć raz zanurzyłeś się w świat gier komputerowych, doskonale rozumiesz, o czym mowa. 

Gry:

  • wzmacniają zaangażowanie – sprawiając, że trudno przerwać rozgrywkę,

  • zapewniają doskonałą rozrywkę,

  • wzmagają poczucie rywalizacji – powodując, że chcesz radzić sobie z zadaniami coraz lepiej,

  • motywują do regularnego powracania do świata gry.

Jeśli podobne mechanizmy wyzwolisz w swoich pracownikach podczas szkolenia, szanse przyswojenia i zachowania zdobytej wiedzy są znacznie wyższe.

Jakie mechanizmy wykorzystuje grywalizacja w e-learningu?

Nowoczesne platformy edukacyjne – także te zaprojektowane do tworzenia szkoleń biznesowych – wykorzystują takie mechanizmy grywalizacji jak choćby:

  • naliczanie punktów za wykonanie określonych zadań czy konkretną aktywność (np. wykonanie zadanych ćwiczeń czy obejrzenie wykładu eksperta),

  • określanie poziomów zaawansowania – kursant (czyli gracz) „odblokowuje” kolejne poziomy i tytuły, wraz z postępem w nauce,

  • odznaczenia – pokazują osiągnięcia uzyskane w procesie edukacyjnym,

  • rankingi – które pozwalają szkolonemu pracownikowi (graczowi) rywalizować z innymi o najlepsze wyniki.

Najłatwiej wprowadzić je, tworząc kursy i szkolenia, które choć częściowo są realizowane w środowisku wirtualnym. Odpowiednie algorytmy, z których korzystają platformy edukacyjne, sprawiają, że cały proces jest automatyczny, a śledzenie postępów (również przez osoby nadzorujące przebieg szkolenia) – prostsze niż kiedykolwiek.

Przeczytaj także: Blended learning – czym jest i jakie są jego zalety?

Najważniejsze powody, dla których warto wykorzystać grywalizację w edukacji biznesowej

#1 Budowa zaangażowania

Szkolenie, które wprowadza elementy grywalizacji – choćby punktację, ranking i odblokowanie kolejnych poziomów – staje się dla użytkownika bardziej ekscytujące. Przechodzenie przez poszczególne zadania czy rozwiązywanie (z dobrym wynikiem) testów staje się celem samym w sobie. Im więcej elementów rozrywkowych, tym więcej zabawy – a co za tym idzie, wyższe zaangażowanie osoby poszerzającej swoje kwalifikacje.

#2 Odczarowanie nudy

Czy każdy temat szkolenia jest interesujący? Niekoniecznie. Jeśli jednak zostanie odpowiednio podany i pozwoli kursantowi wybić się z utartych schematów (kojarzących się np. z nauką szkolną), efektywność przyswajania wiedzy jest większa. Grywalizacja pozwala walczyć z monotonią, a perspektywa zdobycia kolejnych punktów pomaga przełamać zniechęcenie.

#3 Pomoc w wypracowaniu mechanizmu regularnej nauki

Jednym z kluczowych warunków dla skutecznego przyswajania nowych informacji jest regularność uczestnictwa w kursie – tak trudna do wypracowania zwłaszcza w systemach e-learningowych. Grywalizacja pomaga rozwiązać problem „słomianego zapału”, nagradzając kursanta dodatkowymi punktami za regularność – np. przechodzenie przez kolejne e-lekcje z określoną częstotliwością czy wykonanie zaplanowanych ćwiczeń / powtórek materiałów. 

#4 Pozytywne wzmocnienie (feedback)

Niezwykle istotnym elementem, który wpływa na efektywność szkolenia, jest pozytywny feedback, a więc pochwała za regularną pracę czy dobrze wykonane zadania. W systemie wzbogaconym o grywalizację – pozytywne wzmocnienia docierają do uczestnika szkolenia niemal nieustannie, dodając mu pewności siebie, a także motywację do dalszego działania.

#5 Zmiana podejścia do nauki

Gdy nauka staje się bardziej ekscytująca i pełna wyzwań – przestaje być przykrym obowiązkiem – realizowanym tylko dlatego, że „trzeba”. A gdy zaczna dostrzegać się w niej aspekt zabawy, wzrasta motywacja wewnętrzna do większego zaangażowania się wto, jaka wiedza jest przekazywana.

Grywalizacja sprawdza się bez względu na to, jaką wiedzę ma pomóc przyswoić

Elementy grywalizacji można wprowadzić do każdego procesu nauczania. On-boarding (wprowadzanie nowych pracowników), budowanie i rozwijanie umiejętności miękkich, szkolenia produktowe, kursy doszkalające… Nie ma znaczenia tematyka, zakres czy czas trwania nauki, ani też wiek i indywidualne cechy kursantów. Wykorzystanie jej mechanizmów zadziała pozytywnie, bez wyjątków.

Grywalizacja, jak widać, to przyszłość skutecznej edukacji w biznesie. Już dziś warto ją więc wykorzystać w procesach szkoleniowych. Jak to zrobić? Wszystkie niezbędne elementy grywalizacji są dostępne np. na platformie edukacyjnej Kogidu. Za jej pomocą możesz stworzyć nowoczesne szkolenie e-learningowe każdego typu i przekonać się, że dzięki grywalizacji przekazywanie wiedzy jest po prostu skuteczniejsze.