E-learning dla firm - jak go wykorzystać w biznesie?

E-LEARINING DLA FIRM

Kto się nie rozwija, ten się cofa. Choć to stwierdzenie wydaje się mało odkrywcze, to w świecie biznesu zawsze się sprawdza. Jeśli zależy Ci na tym, aby wzmocnić potencjał swojego przedsiębiorstwa, koniecznie zainwestuj właśnie w rozwój – zwłaszcza w aspekcie poszerzania i pogłębiania kompetencji swojego zespołu. Im wyższe są kwalifikacje Twoich pracowników, tym więcej możesz zrobić. Zobacz, jak e-learning dla firm pomoże Ci je budować krok po kroku.

Szkolenia stały się nieodzownym elementem polityki nowoczesnych firm. Są kluczowe na każdym etapie zarządzania kadrami. Trzeba je przeprowadzić zarówno dla nowych członków zespołu – w ramach wprowadzenia w obowiązki, jak i dla doświadczonych pracowników – po to, aby rozszerzyć lub odświeżyć ich wiedzę, a także zmotywować do działania. Jeśli jednak chcesz, aby szkolenia wyszły poza ramki obowiązku, który należy „odhaczyć”, i naprawdę zadziałały – musisz zadbać nie tylko o to, by w ogóle je zorganizować. Liczy się również forma, w jakiej zostanie ono przeprowadzone. Jaki jest pierwszy pomysł, który przychodzi Ci do głowy? Wyjazdowe szkolenie z coachem zewnętrznym? A może – bardzo popularne zwłaszcza przy on-boardingu – „uczenie się w praktyce” lub poprzez obserwację starszych kolegów? Tych pomysłów nie należy już na wstępie skreślać. Wręcz przeciwnie, mogą się bardzo przydać. Zastanów się jednak, czy rzeczywiście będą efektywne?

NAuka JEST PROCESEM

Czy skuteczne będzie ośmiogodzinne szkolenie, na którym pracownikowi „w pigułce” zostaną przedstawione dziesiątki nowych procedur, zasad i szczegółów? Na krótką metę, zapewne tak. Jednak wiedza ma to do siebie, że ulatuje dość szybko. Pokazuje to choćby krzywa Ebbinghausa – badania niemieckiego psychologa udowadniają, że w ciągu kilku pierwszych dni po zakończeniu uczenia się (a to przecież jest cel szkolenia) można zapomnieć nawet 70-80% zapamiętanych informacji.

krzywa zapominania.jpg

Oczywiście, w warunkach firmowych, w których część wiedzy pracownik od razu wdroży w praktykę, statystyki mogą być nieco lepsze. Mimo to, większość informacji „uleci”. Jak temu zapobiec? Kluczowe jest powtarzanie materiału w odpowiednich odstępach czasowych – pisze o tym np. Tony Buzan w „Pamięci na zawołanie” (lektura godna polecenia!).

Między innymi ze względu na to, że szkolenie ma przynieść efekty nie tylko na krótko, a raczej w długofalowej perspektywie, warto rozważyć e-learning dla firm. Ta metoda uczenia się sprawdza się w świecie biznesu niezawodnie – bez względu na to, o jakim charakterze szkoleń mowa. 

E-learning W Biznesie a wdrożenie nowego pracownika w firmie

Pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej pracy? To jedno z najbardziej stresujących doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić, prawda? Pracownik wchodzi do zupełnie nowego środowiska, w którym nie do końca wie, jak się poruszać. Aby stać się częścią zespołu, musi dowiedzieć się, jak działają wszystkie trybiki „maszyny”, jaką jest jego nowa firma. Musi też poznać regulamin, procedury i dowiedzieć się, jak będą wyglądały jego codzienne obowiązki. 

on-boarding bialy.jpg

Zastanów się, jak czuje się taka osoba? Przytłoczona? Zestresowana? Pod presją? Na pewno – zwłaszcza gdy jej „szkolenie” polega na tym, że bezpośredni przełożony w tempie pędzącej lokomotywy wylicza dziesiątki zasad i poleceń. Takie „rzucenie na głęboką wodę” ma oczywiście swoje plusy, ale… czy nie lepiej przeprowadzić on-boarding na spokojnie i efektywnie? Takie założenie przyświecało nam, gdy tworzyliśmy Kogidu.

Jak wygląda on-boarding z platformą e-learningową dla firm? 

 • Nowy pracownik zyskuje dostęp do specjalnie przygotowanego kursu wdrażającego, dostosowanego do jego stanowiska. 

 • Jego zadaniem jest „przejście” przez wszystkie obowiązkowe moduły w określonym czasie (np. 1-2 tygodni po rozpoczęciu pracy).

 • Można sprawdzić jego wiedzę, planując np. quizy po każdym module lekcyjnym (podkreślmy raz jeszcze: powtórki to klucz do tego, by nie zapomnieć), a także po ukończeniu całego kursu.

 • Pracownik może przechodzić przez kolejne lekcje w dowolnym momencie dnia pracy – możesz więc połączyć e-learningowy on-boarding z nauką w praktyce. Uzyskany w ten sposób efekt synergii dostrzeżesz niemal natychmiast!

szkolenia e-learningowe na dalszym etapie kariery

Pierwsze szkolenia online dla pracownika mają na celu zapoznanie go z podstawami działania firmy i wdrożenie go na stanowisko. To jednak dopiero początek drogi. Aby nowy członek zespołu mógł się rozwijać, potrzebne mu są kolejne kursy. Teraz e-learning pozwala je łatwo realizować. To najwygodniejsze rozwiązanie dla firm, które pozwala zaoszczędzić czas (nie trzeba bowiem tracić całego dnia czy dwóch na wyjazd zespołu na warsztaty z coachem) i zwiększa efektywność nauki.

Co ważne, w formie e-learningu możesz zrealizować niemal każde szkolenie. Platforma e-learningowa sprawdza się np. przy szkoleniach:

 • produktowych – pozwala krok po kroku zapoznać się kursantowi z właściwościami poszczególnych produktów (np. nowości w Twojej ofercie), a także technikami ich sprzedaży,

 • „miękkich” – poszczególne moduły szkoleniowe mogą być poświęcone np. technikom negocjacji czy też metodom reakcji na obiekcje klientów – wszystko jest możliwe.

Warto przypomnieć, że szkolenia e-learningowe dla firm zwiększają nie tylko procent zapamiętywanych informacji (m.in. dzięki temu, że wykorzystują mnemotechniki, angażują wiele zmysłów i są po prostu ciekawe dla kursanta), ale także motywują do poszerzania wiedzy. Dzieje się tak za sprawą elementów grywalizacji (systemu punktów, odznak i rang, które czynią naukę bardziej ekscytującą.

Na e-learningu zyskuje i pracownik, i manager

E-learning dla firm przynosi wiele korzyści nie tylko kursantowi, który łatwo, krok po kroku, podnosi swoje kompetencje, ale i kadrze zarządzającej. Monitorowanie i zarządzanie szkoleniami na platformie Kogidu jest równie wygodne co uczenie się z nią. 

Jeśli jesteś managerem, możesz m.in.:

 • na bieżąco weryfikować postępy kursantów – sprawdzając, czy realizują powierzone im zadania rozwojowe zgodnie z ustalonym planem i dotrzymują wyznaczonych terminów,

 • nagradzać członków zespołu za osiągnięcia podczas szkoleń on-line – ciekawe efekty motywacyjne ma np. rywalizacja w zdobywaniu punktów za naukę przez poszczególne filie czy różne działy Twojego przedsiębiorstwa,

 • tworzyć, dodawać i redagować nowe kursy – nieustannie uzupełniając je o nowe informacje.

Weryfikacja postępów i efektywności sprawia, że e-learning jest znacznie skuteczniejszy niż klasyczne szkolenia wykorzystywane w biznesie.

Nie tylko dla pracowników…

E-learning dla firm możesz wykorzystać w swoim biznesie również w jeszcze jeden, bardzo ciekawy sposób. Mowa o udostępnieniu swoim kontrahentom platformy do nauki. To model biznesowy, z którego korzystają już (z dużym powodzeniem!) nasi klienci. Kiedy się sprawdza? Np. wówczas, gdy:

 • masz rozbudowaną sieć sprzedaży i zależy Ci na tym, aby punkty dystrybuujące Twoje produkty zyskały dostęp do pogłębionej wiedzy o każdym z nich,

 • chcesz, aby Twoje produkty były promowane przez sprzedawców w określony sposób – możesz go im „sprzedać” właśnie poprzez e-learning,

 • zależy Ci na wzmacnianiu wizerunku marki i kierowanie go w określoną stronę.

Poza tym, platforma e-learningowa może się stać dodatkowym narzędziem komunikacji z kontrahentami i dać Ci inspirację do dalszego rozwoju.

e-learning kontrachenci.jpg

Dzięki naszej pomocy szybko dowiesz się, jakie konkretne korzyści dla prowadzonej działalności może przynieść profesjonalny e-learning dla firm. Czuwamy nad tym, aby zapewnić jak najlepsze ramy dla jego praktycznej realizacji, na co pozwala nam z jednej strony wieloletnie doświadczenie i konkretna wiedza, a z drugiej ogromny potencjał tkwiący w oferowanych narzędziach. Wecreo to doświadczony zespół ekspertów, który poprowadzi każdego Klienta przez tajniki elektronicznej edukacji. Dziś e-learning w biznesie to szansa, z jakiej należy skorzystać.

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których warto postawić na grywalizacę w edukacji

Skuteczny e-learning dla firm to nie luksus, to konieczność

Wiele firm zastanawia się nad tym, jak edukować kadry, by jak najlepiej spełniały one swoje zadania. Obecnie ten proces można przyspieszyć i unowocześnić, korzystając z naszych rozwiązań. W wielu krajach świata e-learning w biznesie jest traktowany jako znakomity sposób na podnoszenie kompetencji pracownika – pochłania relatywnie niewielkie środki, a świeża i przystępna forma nauki zyskuje aprobatę zainteresowanych.

Wierzymy, że nasza propozycja jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej firmy, która chce zapewnić swoim pracownikom lepsze kompetencje przy jednoczesnych ograniczonych inwestycjach i minimalnym wysiłku organizacyjnym. Ujmując wszystko w ramy naszej nowatorskiej platformy Kogidu, e-learning dla firm przestanie być czymś nieosiągalnym. Zamienimy go w rzeczywistość i pokażemy wszelkie płynące z tego korzyści.

Chcesz zobaczyć, jak e-learning dla firm działa w praktyce? Postaw na Kogidu i edukuj swoich pracowników! Skontaktuj się i zyskaj bezpłatny, 30-dniowy dostęp do platformy Kogidu.